קיבוץ דפנה
קיבוץ דפנה
חסר רכיב

אבישי פלג - כתבה מהאתר "גליל עולה"

02/07/2011
פלג ספורטיבי

אבישי פלג מקבל פרס צנוע מגרשון פרינץ על פעילותו למען מחלקת הספורט של הגליל העליון ולא רק בשחייה (1980)

אבישי פלג, מאמן השחייה וכדורסלן העבר של הפועל גליל עליון, הוא ללא ספק אחת מהדמויות הספורטיביות המרתקות שיש בגליל העליון. על הקשר עם השחייה והכדורסל, על הספורט הגלילי בכלל, על כך שסיים במקום הראשון שנה שלישית ברציפות בקרב 5, זאת ועוד בכתבה זו!
במשך התקופה שאני כותב באתר "גליל עולה" שמעתי מכל דמויות המפתח בספורט בגליל העליון דברים בשבחו של מאמן השחייה אבישי פלג. עד ליום שישי האחרון, לא היה לי מושג כיצד נראה האיש, היכן ניתן למצוא אותו, מה מספר הטלפון שלו. נופש בצפון, גיחה לבריכה המקורה בקאנטרי "הגושרים", שאלה לגבי וידוא זהותה של אחת מהשחייניות (רונלי אבלגון), הובילה לשיחה עם אבישי פלג, כדורסלן ומאמן כדורסל בעבר, מאמן שחייה ומורה לחינוך גופני בתיכון "הר וגיא" כמעט 40 שנים. ללא ספק, איש נחמד, שנון, בעל חוש הומור והרבה סיפורים מעניינים.
את אבישי פלג הכרתי במהלך אימון אישי שערך לרונלי אבלגון, כדורסלנית קבוצת הנשים. קשה היה שלא להתפעל מהעבודה האינטנסיבית והמקצועית, ההשקעה הגדולה של פלג בכדורסלנית שהגיעה לקבוצת הנשים מאיזור המרכז. למתבונן מהצד שאינו מכיר את פלג, מטעה מאוד מראהו. האיש אמנם בן 69, נשוי + חמישה וסב לשמונה נכדים, אך שומר על גוף חטוב וגזרה נאה, מפגין נמרצות ומקצועיות ראויה בעבודתו כמאמן שחייה וכמציל בקאנטרי "הגושרים".
בתמונה זו תום ג'אגר ואבישי פלג באליפות העולם בשחייה (ספרד 1986) לאחר זכייתו של ג'אגר באליפות העולם ב- 50 מטר חתירה.

אבישי פלג, בן קיבוץ דפנה כל חייו, נמנה על מקימיה של הפועל גליל עליון בכדורסל, אי שם בשנות ה- 60 כששיחקה בליגות הנמוכות תחת השם הפועל כפר גלעדי, בימים שהקבוצה התבססה על שחקנים מהקיבוצים כפר גלעדי ודפנה ומהיישוב מלכיה. פלג, ששיחק בעמדת הרכז, יחד עם כדורסלנים דוגמת רמי לברון (חולתה) וגדעון ציפורי, בימים בהם דשדשה הקבוצה בליגות הנמוכות, כשהשיא היה בעונת העלייה ההיסטורית לליגת העל בעונת 79/80, כשבקבוצה שיחקו הכוכב הגדול מיכה שוורץ והכוכב לעתיד ארז חזן. פלג, שפרש מספר מחזורים לפני תום העונה בגיל 37 בגין פציעה, נזכר בערגה באותה תקופה: "אין הרבה אנשים שהיו שותפים עם קבוצה מסוימת להעפלה מהליגה הנמוכה ביותר לגבוהה ביותר, אני שמח שלי הייתה הזכות הזו. אלה היו ימים שבהם היינו משחקים בכפר גלעדי, הייתה אווירה מצוינת במשחקים, הייתה זהות והייתה שייכות, מה שהיום כמעט ולא קיים  בספורט שלנו".
לדבריו של פלג, הוא אינו מבכה את העובדה שלגליל העליון אין קבוצה בליגת העל: "היו שנים יפות בליגת העל עם כדורסל טוב, אבל כל מה שנצץ כביכול היה למראית עין. בשנות ה- 90 החובות והגירעונות של הקבוצה הסתכמו במיליונים רבים – דבר שגרר קיצוץ אגרסיבי בתקציבים של הרבה ענפי ספורט, ומה שיצא בפועל, זה שבשביל לממן קבוצה שיותר מחצי ממנה הם זרים ושחקנים שהם לא בני המקום, קיצצו בענפים שהעניקו לספורטאים צעירים בני האיזור. ליגת העל זה יפה וזה נחמד, אבל לא בפורמט הזה. אם יבוא איש בעל יכולות אמיתיות שיהיה מוכן לתרום ולהחזיר את הקבוצה לליגת העל, זה יהיה יפה ונחמד, אבל מבלי שזה יבוא על חשבונם של הענפים שבהם יש 100% תושבי האזור".

אבישי פלג מקבל מאחיעם קרול מגן ההוקרה (לתמיד) לאחר שסיים המקום הראשון שנה שלישית ברציפות בקרב 5 על שם אליעזר קרול ז"ל (1962)


במשך השנים עסק פלג באימון כדורסל בנבחרת הבנים של תיכון "הר וגיא" (כן, היה דבר כזה) וגם של קבוצת הבוגרים של הפועל קרית שמונה. בהמשך הכתבה תוכלו להתוודע לחוויות מהתקופה ההיא.
בשנת 72 החל סיפור האהבה של פלג עם ענף השחייה ועם הוראה. פלג למד במכון וינגייט, החל ללמד שחייה באגודת השחייה הפועל דפנה, כשבמקביל הוא החל לעסוק בהוראת חינוך גופני בתיכון "מקיף הר וגיא" – תפקיד אותו הוא עושה עד היום באהבה גדולה. בשנת 1979 כשהוקמה אגודת השחייה הפועל גליל עליון עבר פלג לשורותיה למשך 21 שנים. במשך השנים עברו אצל פלג מיטב שחייני האיזור, כמו שגב פורת (13 שנה אלוף ישראל ב- 1,500), נמרוד פלמה, שילה איילון ואייל עילם, אשר הצליחו להגיע לטופ של השחייה בישראל (חלקם היו אלופים!), ואף לייצג את המדינה באליפויות שונות. יש לציין שאת השחיינים הבוגרים של הגליל אימן חנן גלעד, שהיה בעברו גם מאמן נבחרת ישראל, וב- 10 שנים האחרונות הוא מאמן את נבחרת הנוער של ישראל במכון וינגייט.
פלג, שכיום מאמן שחייה באופן פרטי בקיבוץ דפנה ומשמש כמציל בקאנטרי "הגושרים", מספר על השנים כמאמן שחייה: "היו הרבה רגעים יפים. המחלקה שלנו הצמיחה כאן הרבה שחיינים מוכשרים שהביאו כבוד גם למחלקה וגם לאיזור. אני באופן אישי חושב שלאורך השנים הייתה ועודנה כאן מחלקה שהיא אחת מהשלוש הטובות בארץ".

אבישי פלג מדגים את סגנון הפרפר (1980)


אז מה המתכון להצלחתו של ספורטאי? לתפיסתו של פלג, הצלחה של ספורטאי תלויה במכלול מרובע של גורמים – אישיות, הורים, מאמנים וסביבה: "ספורטאי שרוצה להצליח חייב שכל ארבעת הנקודות הללו יהיו חזקות. ברגע שבאחת מהנקודות האלה יש בעיות או שיבושים, הדבר עלול לפגוע מאוד בהתקדמות של הספורטאי. לכן, חשוב שמאמנים יידעו לעזור לספורטאי לחבר בין כל הגורמים בדרך כדי להביא להצלחתו".
פלג מאוד מחובר לספורט המקומי, והוא ביקש לנצל במה זו להרמת כפפה: "יש הרבה אנשי ספורט בגליל שיש להם מה לספר ומה לתרום. אני אשמח אם יצטרפו אלי אנשים כדי ליזום ערבי ספורט בהשתתפות ספורטאים בעבר ובהווה ובהשתתפות חובבי ספורט, שלבטח ירצו לשמוע כל מיני סיפורים מעניינים. אני חושב שמדובר בדבר שחשוב לתרבות הספורט בגליל. אני אשמח אם יהיו אנשים שיעזרו להרים את הכפפה הזו".

אליפות הגליל בשחייה בסוף שנות ה- 70: מיכה שטראוס (מייסד אגודת השחייה שמיר גליל עליון), אבישי פלג (אחת מתוך 28 שנות אימון שחייה!) וגרשון פרינץ (רכז הספורט של הגליל העליון)

עכשיו, אחרי שיכולתם להתרשם מאחת מהדמויות הספורטיביות המובילות באיזור, אנו מעניקים לכם אפשרות נוספת להתרשם מהאיש במשחק האסוציאציות:
רגע ספורטיבי גדול: 
"זכיתי בעבר 3 פעמים באליפות הקיבוצים ב"קרב-רב חקלאי", שזו אליפות שכללה קליעה למטרה, זריקת רימון, הרמה של 24 שקים והבאתם מצד לצד במרחק של 15 מטרים, והקפת קיבוץ כפר גלעדי".
רגע ספורטיבי מאכזב: 
"חוסר הערכה מצד חלק מאנשי קבוצת הכדורסל. למרות עברי בקבוצה ובכדורסל המקומי, למרות שדאגתי במשך שנים להסעות של ילדי הקיבוץ למשחקי הקבוצה הבוגרת, מעולם לא זכיתי בהזמנה למשחק או איזושהי הערכה שאני חושב שהייתי ראוי לה".

אבישי פלג ונבחרת השחייה הישראלית והקהילה היהודית המקומית באליפות העולם בפרט שבאוסטרליה (1991)

ספורטאי נערץ: 
"ג'סי אוואנס. אתלט אמריקאי שבשנת 1936 עמד איתן נגד האווירה האנטישמית והנאצית בגרמניה. אוואנס הצליח להגיע לשיאים אולימפיים באולימפיאדת ברלין – 10.2 שניות לריצה 100 מטר, ו- 8.13 מטרים בקפיצה לרוחק. השיאים האלה החזיקו משהו כמו 15 שנים. התמונה שלו ושל החלוץ הצ'כי האגדי, אמיל זטופק, היו מעל המיטה שלי כילד, ולשמחתי, בשנת 72, כשנסעתי לאולימפיאדת מינכן אחרי שזכיתי במילגה ממכון וינגייט, פגשתי את שניהם באותה אולימפיאדה, לחצתי את ידם ואחרי זה לא שטפתי ידיים במשך שנה...".
ענפי ספורט נוספים מלבד שחייה וכדורסל: 
"כדורגל, אתלטיקה וכמעט כל ענף ספורט".
קיבוץ דפנה בשבילך: 
"כשסיימתי צבא, היו מי שהסתכלו על השאיפות שלי לעסוק בספורט כשאיפה בלתי לגיטימית. אמרו לי: "אתה קיבוצניק, אבא שלך חקלאי, מה פתאום?". הרבה פעמים הרגשתי שאני צריך לעבוד יותר קשה בגלל זה. היו תקופות שאפילו הרהורי עזיבה צצו. אף על פי כן ולמרות הכל, אני אוהב מאוד את דפנה, מקום יפה, אנשים טובים, מקום שכיף לחיות בו, נהנה מכל רגע בקיבוץ הזה".

אבישי פלג תוך כדי לימוד סגנון החזה

אישיות נערצת: 
"אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, בן קיבוץ חולתה. טל שיחק אצלי בנבחרת בית הספר בכדורסל, הוא לא היה כדורסלן גדול, אבל כבר אז היה ניתן להבחין שייצא ממנו לוחם גדול. הוא היה "איש למשימות מיוחדות", שחקן שמשתק שחקנים אחרים, שומר שהוא סיוט לכל שחקן. אני שמח לראות אותו מצליח בקריירה הצבאית, הוא אדם מוכשר וטוב שיש לנו בצבא אדם כמוהו".
עושה לי טוב: 
"להיות עם הנכדים, זו הנאה צרופה שאין לה מחיר. בנוסף, כדורסל זאת גם הנאה גדולה. כל יום אני משתדל להגיע למגרש הכדורסל ל- 30-45 דקות של קליעות. אני גורס ששחקן טוב חייב לזרוק בשבוע לפחות 350-400 פעם, אז אני את שלי אמנם עשיתי, אבל אני עדיין משתדל ליישם...".
מוטו: "עבודה קשה ונכונה מביאה תוצאות".

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב